خوش آمديد!
22:12 جمعه 14 ارديبهشت ماه ، 1403
سايت مهندس لاچيني | پروژه ها و آموزش الكترونيك و تابلوروان: تالار گفتمان

HLachini.elewiz.com :: نمايش موضوعات - پروگرامر AVR هوشمند-پروگرامرUSBASP

پروگرامر AVR هوشمند-پروگرامرUSBASP

ارسال موضوع جديد  پاسخ به اين موضوع   ارسال تشکر 

HLachini.elewiz.com صفحه اول انجمن -> AVR

نمايش موضوع قبلي :: نمايش موضوع بعدي  

به نظر شما کدام امکانات جانبی در پروگرامر AVR سانا دارای الویت بیشتری است؟
تستر آی سی های دیجیتال
0%
 0%  [ 0 ]
پروگرام حافظه های EEPROM
0%
 0%  [ 0 ]
اسیلوسکوپ
0%
 0%  [ 0 ]
لاجیک آنالیزر
0%
 0%  [ 0 ]
کارت I/O دیجیتال و آنالوگ
0%
 0%  [ 0 ]
ولت متر چند کاناله
0%
 0%  [ 0 ]
امولاتور قطعات مختلف
0%
 0%  [ 0 ]
تستر انواع LCD و سون سگمنت و دات ماتریکس
0%
 0%  [ 0 ]
گزینه مورد نظر من در نظر سنجی قرار نگرفته
0%
 0%  [ 0 ]
مجموع آراء : 0

نويسنده پيغام

SoS
مدیر سایت
مدیر سایت

وضعيت: آفلاين
11 شهريور ماه ، 1387
تعداد ارسالها: 569
امتياز: 371
تشکر کرده: 15
تشکر شده 334 بار در 201 پست

ارسالارسال شده در: چهارشنبه، 23 ارديبهشت ماه ، 1394 18:48:18    موضوع مطلب: پروگرامر AVR هوشمند-پروگرامرUSBASP پاسخ همراه با اعلان

یکی از وسایل مهم و کاربردی جهت کار با میکروکنترلر پروگرامر AVR است. و همانطور که قبلا وعده داده بودم تصمیم به طراحی نوع جدیدی از پروگرامر AVR را داشتم. این پروگرامر AVR باید کاملا متمایز از سایر پروگرامرهای AVR موجود در بازار باشد و کاملا بتواند بر طبق نیازهای کاربران باشد.

بنابراین این پروگرامر AVR باید ویژگی های مثبت پروگرامرهای حرفه ای AVR را داشته باشد :
1 - درج تمامی میکروکنترلرهای AVR از پین یک زیف سوکت.
2- تامین کلاک بر روی زیف سوکت و کانکتور ISP جهت پوشش تمامی حالات فیوز بیت CKSEL.
3- تشخیص اتوماتیک AVR هنگام درج بر روی زیف سوکت.
4- عدم اتصال پین های زیف سوکت به هم.
5- قطع ولتاژ و سایر سیگنالها در اتمام عملیات پروگرام AVR.

در عین حال باید مشکلات پروگرامرهای حرفه ای را نداشته باشد :
1- وابسته بودن به نرم افزار شرکتی و عدم استفاده مستقل در نرم افزارهایی همچون بسکام
2- عدم قابلیت استفاده در سایر سیستم عامل به جز ویندوز
3- عدم استفاده از پروتکل USB و در نتیجه استفاده از رابط های USB به سریال
4- نداشتن پروتکل ارتباطی استاندارد جهانی و در نتیجه عدم شناخت توسط محیط های توسعه همچون بسکام.

همانطور که ملاحظه میکنید برای طراحی پروگرامر AVR با این امکانات راه سختی در پیش داشتم. و باید در وهله نخست یک پروتکل استاندارد را برای پروگرامر AVR انتخاب میکردم که از USB خالص نیز جهت ارتباط استفاده کند. در نتیجه به سراغ پروتکل های USBASP برای پروگرامر AVR رفتم. این پروتکل علاوه بر سورس باز بودن کاملا جا افتاده و معتبر بود بطوریکه کمپایلر محبوب بسکام نیز از آن پشتیبانی میکند و محدودیت سیستم عاملی ندارد. ولی همانطور که میدانید USBASP تامین کلاک و زیف سوکت را ساپورت نمیکند. و من باید با روشی دقیق این پروگرامر AVR را شبیه سازی کامل کنم و امکانات جدید را به نحوی به آن اضافه کنم که خدشه ای به این پروتکل USBASP وارد نشود. و در نتیجه از دید نرم افزارهای پروگرامر AVR هیچ تفاوتی دیده نشود!
با وجود تمامی مشکلات در طراحی این پروگرامر AVR و بعضا نا امیدی در بعضی مواقع، با تلاش زیادی نوانستم در زمان قابل قبولی طرح پروگرامر AVR را تمام کنم.

اکنون این پروگرامر AVR علاوه بر امکانات فوق دارای ویژگی های زیر نیز هست :
1- ابعاد کوچک و جیبی
2- دارای قاب شکیل
3- تامین کلاک حتی بر روی کانکتور ISP
4- مطابق با پروتکل USBASP
5- عدم نیاز به تغذیه جداگانه و تغذیه از USB
6- ارتباط از طریق USB خالص

و خبر شگفت آور اینکه این ابتدای راه است و مشخصات ویژه ای به این پروگرامر AVR اضافه میشود که اصل سادگی و مستقل از سیستم عامل بودن در آن رعایت شود. و در حال حاضر این پروگرامر AVR قادر به تست تمامی آی سی های دیجیتال سری 74000 , 4000 شامل تمامی TTL و CMOS ها را دارد و علاوه بر آن برخی آی سی ها و قطعات همچون آی سی تایمر 555 و اپتوکوپلر و ULN2XXX را دارد. و جالب آنکه در این بخش نیز نوآوری داشته و در مد تستر سیگنال های ورودی و خروجی را بصورت همزمان نمایش میدهد. تا دید دقیق تری نسبت به وضعیت آی سی داشته باشیم.

بزودی امکانات لاجیک آنالیزر و پروگرام انواع حافظه و ... به آن اضافه خواهد شد.

در پایان باید یادآوری کنم که پیشرفت اینگونه طرح ها نیاز به حمایت شما دوستان در معرفی و استفاده از این طرح دارد. لذا بنده جهت این امر تولید دو نسخه از این پروگرامر AVR را در سایت http://www.elewiz.com را با نام تجاری سانا آغاز کردم. قیمت پایه برای شروع فروش پروگرامر AVR ساده 35 هزار تومان و برای پروگرامر AVR با قابلیت تست انواع آی سی ها 120 هزار تومان تعین شده. که مراتب از ارزش واقعی آن پایین تر در نظر گرفته شده. تا امکان تهیه این پروگرامر AVR برای تمامی علاقمندان وجود داشته باشد. لازم به ذکر است که این قیمت برای مدت محدودی پایین خواهد بود و در آینده به مقدار واقعی افزایش خواهد یافت.

برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاهده عکس و فیلم پروگرامر AVR سانا به سایت http://www.elewiz.com مراجعه کنید.

بازگشت به بالا

رويت مشخصات كاربر ارسال پيغام شخصي بازديد از سايت ارسال كننده مطلب
تشکرهاي ثبت شده از ايجاد کننده تاپيک :

تمامي مطالب ارسال شده:   
ارسال موضوع جديد   پاسخ به اين موضوع   ارسال تشکر

HLachini.elewiz.com صفحه اول انجمن -> AVR

زمان پيشفرض سايت: ساعت گرينويچ + 3.5 ساعت
صفحه 1 از 1

نام کاربري:      کلمه عبور:     

~ يا ~
عضويت در سايت