خوش آمديد!
12:07 جمعه 28 ارديبهشت ماه ، 1403
سايت مهندس لاچيني | پروژه ها و آموزش الكترونيك و تابلوروان: تالار گفتمان

HLachini.elewiz.com :: نمايش موضوعات - مدار لامپ کم مصرف

مدار لامپ کم مصرف

ارسال موضوع جديد  پاسخ به اين موضوع   ارسال تشکر 

HLachini.elewiz.com صفحه اول انجمن -> سایر مدارات

نمايش موضوع قبلي :: نمايش موضوع بعدي  
نويسنده پيغام

paradox
کاربر جدید
کاربر جدید

وضعيت: آفلاين
30 دي ماه ، 1391
تعداد ارسالها: 3
امتياز: 5
تشکر کرده: 1
تشکر شده 1 بار در 1 پست

ارسالارسال شده در: شنبه، 30 دي ماه ، 1391 17:56:51    موضوع مطلب: مدار لامپ کم مصرف پاسخ همراه با اعلان

با عرض سلام و تشکر خدمت مهندس لاچینی
میخواستم ازتون خواهش کنم اگه فرصت دارید مدار لامپ کم مصرف رو تحلیل کنید و چگونگی کار کرد مدارشو توضیح بدید مثل کاری که برای رله کنتزل فاز یا تایمر راه پله انجام دادید من از این دسته از مطالب بعد از مطالب مربوط به تابلو روان و مدارات میکرو کنترلی خیلی لذت می برم.با تشکر دوباره

[

آخرين ويرايش توسط paradox در تاريخ چهارشنبه، 4 بهمن ماه ، 1391 02:07:41; دفعات ويرايش در مجموع 3 مرتبه

بازگشت به بالا

رويت مشخصات كاربر ارسال پيغام شخصي
تشکرهاي ثبت شده از ايجاد کننده تاپيک :

paradox
کاربر جدید
کاربر جدید

30 دي ماه ، 1391
تشکر شده 1 بار در 1 پست

ارسالارسال شده در: شنبه، 30 دي ماه ، 1391 19:26:00    موضوع مطلب: پاسخ همراه با اعلان

من قبلا در این مورد سرچ کردم و یه سری مطلب در موردش پیدا کرده بودم که اونارو اینجا به صورت بخش های جداگانه قرار میدم و در ادامه یکدیگر نیستند (کپی و پیست) و از درستی اونا مطمئن نیستم Wink

لامپ ها از دو قسمت تشکیل می شود
1 -قسمت حباب (شیشه ) که داخلش مواد فلورسنت است (مانند لامپ مهتابی)
2- قسمت سویچینگ
بخش اول توضیحات:
ولتاژ 220ولت بعد از ورودی به دستگاه(مدار) به وسیله یک پل دیود و خازن یکسو و صاف شده (380 ولت dc) وبه دو ترانزیستور سویچینگ اعمال می شود (این ترانزیستور ها به صورت پوش پول بسته شده اند ) دو ترانزیستور های سویچینگ این ولتاژ دی سی را به ولتاژ ac(تقریبا مربعی) با فرکانس بالا تبدیل میکنند .سپس این ولتاژ به یک سلف اعمال میگردد (در لحظه اول ) و ولتاژ زیادی بوجود می اید این ولتاژ به سیم های حباب اعمال شده و باعث فعال شدن مواد فلور سنت می شود بعد از یک زمان بسیار کوتاه که سلف میرا شد همه چیز به حالت عادی برمیگردد و لامپ روشن می ماند.بعد از این زمان عملکرد مدار مانند مهتابی عادی است .

بخش دوم :

ولتاژ 220 ولت از طریق فیوز f1 و سلف l2 به یک پل دیود اعمال میشه تا یکسو بشه ، نقش فیوز حفاظت از لامپ در برابر ولتاژ اضافه هست و نقش سلف نیز حذف نویز های است که توسط ترانزیستور ها روی شکل موج جریان برق شهر ایجاد میشه( معمولا یک خازن نیز با ورودی موازی میکنند ، این خازن و سلف تشکیل یک فیلتر به نام emi میدن که باعث میشه توان غیر مصرفی ( یا راکتیو) از شبکه کشیده نشه ، خازن بعد از پل دیود نقش صاف کردن ولتاژ رو داره ، ولتاژ دو سر خازن 380 ولت dc هست ،نقش دیود d3 و دیود d3 فقط محافظت از ترانزیستور های q1 و q2 در برابر ولتاژ برگشتی سلف ( لگد) است.
خب در لحظه اول ولتاژ صفره ، لامپ خاموشه و همه خازن ها دشارژ هستند.
به محض اینکه شما لامپ رو به برق متصل میکنید ولتاژ از 0 ولت به 380 ولت میرسه ( یه پالس ایجاد میشه) ، پالس فقط میتونه از طریق c2 و r6 و دیاک به بیس q2 برسه همین پالس ترانزیستور q2 رو روشن میکنه ، روشن شدن q2 باعث القا شدن یه پالس در سیم پیچ میشه سیم پیچ یه ترانس افزاینده است که ولتاژ زیادی در سر دیگش ایجاد میشه ، همین ولتاژ باعث میشه تا محتویات لامپ راه بیفته و...، از اونجا که پالس باعث میرا شدن سیم پیچ میشه ، ترانزیستور q1 مدام روشن میمونه و تغذیه لامپ از طریق اون تامین میشه.

R6, C2 و DIAC پرای تولید پالس و اعمال به بیس Q2 و دیود d1 برای حفاظت از Q2 میباشد
و همچنین مقاومت های R1 , R2 , R3 , R5 برای بایاس کردن ترانزیستور میباشد و دیود های D3,D2 یرای حفاظت از مدار میباشد.

آخرين ويرايش توسط paradox در تاريخ چهارشنبه، 4 بهمن ماه ، 1391 02:10:41; دفعات ويرايش در مجموع 2 مرتبه

بازگشت به بالا

paradox
کاربر جدید
کاربر جدید

30 دي ماه ، 1391
تشکر شده 1 بار در 1 پست

ارسالارسال شده در: شنبه، 30 دي ماه ، 1391 20:36:08    موضوع مطلب: پاسخ همراه با اعلان

یه عکس از پشت مدار هم میذارم:

آخرين ويرايش توسط paradox در تاريخ چهارشنبه، 4 بهمن ماه ، 1391 02:11:20; دفعات ويرايش در مجموع 3 مرتبه

بازگشت به بالا

کاربرانی که برای این ارسال از paradox تشکر کرده اند farhad58

student-p
کاربر فعال
کاربر فعال

26 مهر ماه ، 1388
تعداد ارسالها: 69
امتياز: 142
تشکر کرده: 0
تشکر شده 6 بار در 5 پست

ارسالارسال شده در: سه شنبه، 3 بهمن ماه ، 1391 12:32:24    موضوع مطلب: پاسخ همراه با اعلان

سلام
خدا قوت،مطلب خوبیه،من چند سال پیش بد جوری رو لامپ های کم مصرف زوم کرده بودم؛
از لحاظ طراحی مدار اشکال مختلفی دارند ولی از ی اصول کلی پیروی میکنن.

اصول کلی این هست ک ب ی طریقی ماده یا همون گاز فسفرسانس داخلی لوله (لامپ)استارت بخوره یا در واقع گرم و راه اندازی شه همین که فسفر سانس استارت خورد میشه با ولتاژ یا فرکانس اون رو روشن نگه داشت؛ولتاژ مثل>> لامپ مهتابی های چک دار(ترانس دار) در مهتابی های دارای ترانس ابتدا لامپ با ی ولتاژ بالا و فرکانس پاین(همون 50 هرتز شهر)استارت میشه و وقتی لامپ استارت خورد ولتاژ ترانس به حدود 80 تا 90 ولت کاهش پیدا میکنه و از این ب بعد لامپ با یان ولتاژ و فرکانس روشن میمونه.

و اما لامپ کم مصرف>> در این لامپا همون جور که دوست خوبمون اشاره کردن لامپ با ی ولتاژ و فرکانس بالا سوئیچ میشه بعد از راه اندازی ولتاژ کاهش یافته اما لامپ با فرکانس بالایی در حالت روشن باقی میمونه

ب همین دلیله که میگن کم مصرف چون بیشتر زحمت رو فرکانس میکشه؛ن ولتاژ

ی تذکر برادرانه خدمت کسایی که احیانا قصد دارن مدار لامپ های مصرف رو دست کاری کنن؛
طبق تجربه شخصی>>با فرکانس بالا شوخی نکنید چون بد میبینید!

بازگشت به بالا

رويت مشخصات كاربر ارسال پيغام شخصي بازديد از سايت ارسال كننده مطلب شناسه Yahoo
کاربرانی که برای این ارسال از student-p تشکر کرده اند paradox, alberto

alberto
کاربر جدید
کاربر جدید

27 خرداد ماه ، 1392
تعداد ارسالها: 1
امتياز: 2
تشکر شده 0 بار در 0 پست

ارسالارسال شده در: دوشنبه، 27 خرداد ماه ، 1392 00:01:54    موضوع مطلب: طراحی مدار پاسخ همراه با اعلان

با سلام و خسته نباشید
اگه من بخوام برای یک لامپ کم مصرف مدار طراحی کنم به چه صورت باید عمل کنم.
با تشکر

student-p مي نويسد:
سلام
خدا قوت،مطلب خوبیه،من چند سال پیش بد جوری رو لامپ های کم مصرف زوم کرده بودم؛
از لحاظ طراحی مدار اشکال مختلفی دارند ولی از ی اصول کلی پیروی میکنن.

اصول کلی این هست ک ب ی طریقی ماده یا همون گاز فسفرسانس داخلی لوله (لامپ)استارت بخوره یا در واقع گرم و راه اندازی شه همین که فسفر سانس استارت خورد میشه با ولتاژ یا فرکانس اون رو روشن نگه داشت؛ولتاژ مثل>> لامپ مهتابی های چک دار(ترانس دار) در مهتابی های دارای ترانس ابتدا لامپ با ی ولتاژ بالا و فرکانس پاین(همون 50 هرتز شهر)استارت میشه و وقتی لامپ استارت خورد ولتاژ ترانس به حدود 80 تا 90 ولت کاهش پیدا میکنه و از این ب بعد لامپ با یان ولتاژ و فرکانس روشن میمونه.

و اما لامپ کم مصرف>> در این لامپا همون جور که دوست خوبمون اشاره کردن لامپ با ی ولتاژ و فرکانس بالا سوئیچ میشه بعد از راه اندازی ولتاژ کاهش یافته اما لامپ با فرکانس بالایی در حالت روشن باقی میمونه

ب همین دلیله که میگن کم مصرف چون بیشتر زحمت رو فرکانس میکشه؛ن ولتاژ

ی تذکر برادرانه خدمت کسایی که احیانا قصد دارن مدار لامپ های مصرف رو دست کاری کنن؛
طبق تجربه شخصی>>با فرکانس بالا شوخی نکنید چون بد میبینید!

بازگشت به بالا

تمامي مطالب ارسال شده:   
ارسال موضوع جديد   پاسخ به اين موضوع   ارسال تشکر

HLachini.elewiz.com صفحه اول انجمن -> سایر مدارات

زمان پيشفرض سايت: ساعت گرينويچ + 3.5 ساعت
صفحه 1 از 1

نام کاربري:      کلمه عبور:     

~ يا ~
عضويت در سايت